Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılır

Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılır

Yavru köpekler erken yaşlardan itibaren insanlarla bir yaşamaktadır. Yavruyken bir çok şeylere alıştırmak oldukça kolay olmaktadır. Böylelikle hayatı boyunca istenilen şeyleri daha kolay yapılmasını sağlayacaktır. Köpek ırkları göre farklı bakım ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlar köpeklerin tamamen sağlıkları ve tüylerinin korunabilmesi için oldukça önemli bir etkendir. Yavru köpeklerin de bakım oldukça önemli bir vazifedir. Köpeklerin sağlıkları hem onların hem de sahipleri tarafından oldukça önemlidir. Yavru köpeklerin tüy bakımları göz kulak burun hijyeniklerine dikkatli olup özen gösterilmesi gerekir. Sağlıklı bir yavru köpekle sağlıksız köpek arasında gözle görülür farklar oluşmaktadır. Köpekler ilk andan itibaren insan dokunuşlarına alıştırmak oldukça mantıklıdır. Küçük yaştan itibaren bakımına Özen gösterilirse daha sakin ve daha az stresli olur. Delikli yavru köpeklerinizin kişisel bakımlarında daha kolaylık sağlanmaktadır. Origo veteriner kliniği olarak size beraber yaşadığınız evcil hayvanlarınız ile ilgili detaylandırmalar yapılmaktadır.

Yavru Köpeklerde Banyo Nasıl Yaptırılır?

Öncelikli olarak yavru köpekleriniz için gerekli olan bütün malzemeleri origo veteriner hekimliğinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Yavru köpeğinizi küçük yaştan itibaren kolaylıkla banyo yaptırabilmeniz açısından birkaç tüyo bulunmaktadır. Bu tüyolar;

  • Yavru köpeğinizde Su olmadan banyoya alışmasına sağlayın. Banyoya girmesini ve alanı koklamasına izin verin. Bunu yaparken köpeğinizi sevmeyi unutmayın.
  • Sıcak su yanıklarından kaçınmak amacıyla banyoda ılık suları açın. Yavru köpeğinizi yavaş yavaş banyoya sokun.
  • Yavru köpeğinizin tüylerinin yavaştan yavaştan ıslatmaya başlayın. Origo veteriner hekiminizin size sunmuş olduğu yavru köpek şampuanını uygulayın.
  • Yavru köpeklerinizin gözlerine dikkat ederek bedenden itibaren yavaş yavaş ovalayarak şampuanlayabilirsiniz.
  • Yavru köpeğinizi banyo süreci boyunca sevmeyi ihmal etmeyin. Severek Güven verebilirsiniz.
  • Son olarak şampuanladıktan sonra bol su ile iyice durulayabilirsiniz. Köpeğim baş kısmını en sona bırakmanız lazım. Yavrunuz korkmaması açısından hem de titrememesi açısından bu şekilde yapılması gerekir.

Yavru Köpeklerde Kurulama Tüyoları

Sonrasında yavrunuzu havlu ile iyice ovalayarak kurutabilirsiniz. Bu süre zarfı içerisinde ılık bir odada bulunmanız gerekir. Kıvırcık tüylere sahip olan köpekleriniz için saç kurutma makinesini kullanabilirsiniz. Bunu yaparken dikkatli ve özenli olunmalı zira sıcaklıkla yakabilirsiniz. Kurutma işlemini yaparken tüy fırçası kullanabilir. Banyo ve kurulama işlemi bittikten sonra sıra genel bakım işlemlerine gelmektedir. Genel bakım işlemleri;

  • Kulak temizlenmesi
  • Tırnak kesimi gibi işlemlerin mutlaka yapılması gerekir.

 

Yavru Köpeklerde Kulak Temizleme

Origo veteriner hekiminizin türlerine bağlı olarak yavru köpeğinizin cinsine göre uygun temizleme rutini önermektedir. Yavru köpeklerin sarkık veya dik kulakları bulunmaktadır. Sarkık kulaklara sahip olan yavru köpekler farklı ırklardaki köpeklere nazaran bakımı daha önemlidir. Eğer köpeğin kulaklarını evde temizlemek isterseniz origo ve temel hekiminizin vermiş olduğu çözelti ile yapmanız gerekir. Böylelikle yavru köpeklerin kulak kanallarına dikkatlice birkaç damla damlatılır ve 30 saniye boyunca masaj yapılır. Bu şekilde kulak temizleme işlemini tamamlamış olur.

Yavru Köpeklerde Tırnak Bakımı

Yavru köpeklerinizde banyo yapıldıktan sonra kulak temizlemesi ve son olarak da sıra tırnak bakımına gelmektedir. Bu köpeklerde ayak tırnakları sert yüzeylerde yürüdüğü için kendiliğinden aşınma olur. Fakat çok uzarsa tırnakların mutlaka kesilmesi gerekir. Böylelikle yavru köpeğin ayak tırnaklarında kan damarlarına zarar vermeden dikkatli bir şekilde kesilmelidir. Origo veterinerden alınmış olan özel tırnak makası sayesinde aşağıdan yukarıya doğru kesim yapılmalıdır. Bu işlemler ortalama zemine 45 derecelik açı ile yapılması lazım. Tırnakların alt kesmenin pürüzsüz olması lazım. Tırnaklarda çatlak oluşmaması ve pürüzsüz olması gerekir. Eğer ki evde tırnak kesimi yapmaya cesaret edemiyorsanız origo veteriner hekimine gönül rahatlığıyla işleminizi yaptırabilirsiniz.

 

Yavru Köpeklerde Temel İhtiyaçlar

Yavru köpekleriniz için bir takım temel ihtiyaçlar bulunmaktadır. İhtiyaçları yemin ettiğiniz takdirde evine rahatlıkla ve kolay uyum sağlamasına yardımcı olursunuz. Yavru köpekleriniz evinize gelmeden önce origo veteriner hekiminden gerekli olan temel ihtiyaçlarını bulabilirsiniz. Bu malzemeleri alırken öncelikli olarak ne yiyip ne içeceğini araştırmak. Yavru köpeğinizin cinsine ırkına bağlı olarak kaliteli mamayı almak. Rahat bir uyku sağlayabilmek adına yatacağı yatak. Zamanını güzel geçirmek ve sağlıklı olabilmek için oynayacağı oyunlar almak. Yavru köpeğinizin en temel ihtiyaçlarından birkaç tanedir. En önemlisi de köpeğiniz için uygun tasma ve zinciri almak olacaktır.

Origo Veteriner Kliniği

 

Telefon
WhatsApp
Adres Tarifi
İnstagram